Мета. Ознайомити учнів з мистецькими творами художників пейзажного жанру; формувати спостережливість, уміння бачити і відчувати настрій; розвивати естетичний та художній смак, здібності емоційно сприймати красу природи. Розширити знання учнів про жанр – пейзаж; розвивати навички сприйняття, образного мислення, асоціативної пам’яті, уяви, фантазію. виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу; формувати спостережливість, уміння бачити і відчувати красу осінньої природи.
Обладнання. Мультимедійна система, диски з презентаціями.
Реквізит. Картини художників, костюми для головних героїв, підсвічник із свічкою.
Візуальний ряд:. Репродукції картин Ісаака Левітана «Золота осінь», «Вечірній дзвін», «Осінній день у Сокольниках», Костянтина Вікторовича Могилевського «Осінь», Клода Моне «Осіння річка», презентація.
Літературний ряд: уривки віршів про осінь, К. Перелісної «Золота осінь», Л. Костенко «Красива осінь»
Музичний ряд: П. Чайковський «Пори року», Л. Бетховен «Місячна соната», В. Моцарт «Красива мелодія».
Міжпредметні зв`язки: література, музичне мистецтво, образотворче мистецтво, українська мова.
Хід заходу
Зала святково прикрашена різнобарвними гірляндами осіннього листя, на авансцені — букети квітів. На одній зі стін зали — репродукції картин, на яких головною героїнею є осінь, а також малюнки учнів на осінню тематику. На краю сцени невеличкий столик, на якому лежить розгорнута книга, стоїть підсвічник у якому горить свічка.
Звучить «Місячна соната» Л.В. Бетховена. Під ці чарівні звуки на авансцену виходить Королева Мистецтво і читає вірш
Королева Мистецтво: Живе своїм життям картина у рамі.
Сумує мовчки, мовчки веселиться.
Художника невтомними руками,
Його душею створена жар-птиця.
Нам треба тільки добре придивитись,
Нам треба його задум розпізнати:
Чим захотів художник поділитись
І що хотів нам мовчки розказати.
Сідає на стілець за стіл, розкриває книгу і продовжує
Без слів не можна вірша написати,
Без нот не можна музики заграти,
А у художника є мова –
Це мова фарб,
Це гамма різнокольорова.
Музика стихає
Королева Мистецтво: Природа найкращий художник у світі, адже кожне дерево, кожна квітка, велич гір, безмежність водойм має свою неповторність, досконалість, чарівність. Кожна пора року має свою неповторну красу: зима – вибілює все навколо, весна - цвітінням дерев, пахощами перших квітів, літо - приваблює нас теплом, осінь - багатством різноманітних кольорів та відтінків. Художник відтворюючи різні сторони реального світу, не копіює дійсність, а створює художні образи, які викликають у нас сильні емоційні переживання.
- А уявіть собі, що кольори раптово зникли і залишилися тільки кольори пітьми: чорний, сірий…
- Не уявляєте? Але давним –давно існувала одна така країна, де жив дуже талановитий художник, який своїм чарівним пензлем змінив світ пітьми на різнобарвний світ. Послухайте одну казку
Звучить музика В. Моцарта «Красива мелодія»
Казка про художника
Жив на світі художник, який мав дар бачити і втілювати найпрекрасніше на полотні.
Його уміння побачити Красу — дивувало людей! Люди, котрі жили поряд, дивилися на те ж саме — і не помічали, що воно — прекрасне!… Доти вони цього не помічали, доки не перетворював художник те, що бачили і він, і вони, — в досконалу картину!
Художник був великим Майстром Краси. Він доторкався поглядом душі до того, що бачив, — і зображав прекрасну мить Вічного Буття на своїх полотнах. І тоді — творилося диво: не помічена раніше Краса — ставала явною для кожного, хто дивився на картину художника!
Одного разу, місто у якому жив Майстер Краси, завоювали воїни Чорної Фарби і перетворили місто на суцільну пітьму. Природа стала сірою, будинки чорними, а люди сумними.
Всі картини Майстра покрили сірими фарбами і заборонили користуватися яскравими кольорами.
Так Майстер Краси став зображувати свої картини сумними, темними, без жодного життєвого подиху. Такі картини не приносили жителям ніякої радості. Вони не купували їх, і тому художник складав картини на горищі свого будинку.
Одного разу художник, який приліг відпочити, почув звуки, які доносилися з горища. Він піднявся на верх і почув розмову. Це розмовляли його картини.
Одна з них, на якій було зображено пейзаж, жалілася на те, що природа на ній скоро засохне від того, що кругом земля була чорною, а річка сірою. «От якби у це все вдихнути трохи кольору, то все б навколо ожило і птахи б заспівали, і квіти розквітли, а дерева б напилися живої води з блакитної річки. І тоді б я не лежала на горищі, а слала окрасою будинку і приносила радість людям», - сказала картина.
Майстер Краси задумався, дістав фарби і вирішив вдихнути життя у сумну картину. Дерева водночас вкрилися різними кольорами. Небо посміхнулося яскравими барвами. Річка заспівала весели дзюрчанням і напоїла своєю живою водою всю природу. А художник малюючи примовляв: «Ось їм, ось їм!». А картині почулося слово «Осінь!». Так вона і стала називатися «Осінь».
От коли ви бачите на картині зображення природи, де вона красується різними кольорами фарб, то це і є осінній пейзаж. А саме восени вся спільнота планети відмічає День художника.
Вчитель: З року в рік, у другу неділю жовтня, кожен з жителів нашої держави України має можливість відсвяткувати чудове свято людей творчої професії − День художника. Установа цього професійного свята сталася у 1998 році, коли у столиці нашої держави, місті Києві, Президентом України Л.Д. Кучмою був підписаний Указ № 1132/98 про встановлення нового свята − Дня художника. Це свято стало великою підтримкою для усіх художників України.
В цей день, звичайно ж, прийнято говорити про роль образотворчого мистецтва в культурному розвитку всього людства. Цей досконалий і неповторний вид творчості є одним з головних у сучасному світі. За допомогою своїх робіт художники передають внутрішні переживання, красу і недоліки навколишнього світу, намагаються достукатися до людей, несучи їм свої ідеї. Щорічно в День художника в нашій країні проводяться масштабні культурні заходи, приурочені до свята. І ми з вами сьогодні з вами спробуємо поринути у прекрасний та неповторний світ мистецтва, познайомимося з творчістю художників, які зображували на своїх полотнах одну з чарівніших пір року – осінь (Слайд 1). А допоможуть мені у цьому наші юні митці. Запрошуємо їх на сцену.
Діти виходять на сцену
Учень: В парках і садочках,
На доріжки й трави,
Падають листочки
Буро-золотаві.
Учениця: Де не глянь, навколо
Килим кольористий,
Віти напівголі
Й небо синє-чисте.
Учень: Метушні немає,
Тиша й прохолода –
Осінь золотая
Тихо-ніжно ходить.
На екрані демонструється портрет художника та картини Ісаака Левітана «Золота осінь», «Вечірній дзвін», «Осінній день у Сокольниках» (Слайд 2,3)
Учень: Одним з кращих майстрів пейзажного жанру був Ісаак Левітан ( 1860 – 1900), відомий російський художник, майстер пейзажу.
Народився у Литві, в містечку Кібартай, навчався в Московському училищі живопису і скульптури. Своє недовге життя художник присвятив пейзажам рідної землі, її красі та неповторності. Художник на своїх полотнах відтворював усі пори року, але особливо часто ми зустрічаємо його роботи про осінь. Краса природи на полотнах Левітана передана просто, невимушено, барвисто.
Учениця: Велику популярність і визнання принесла йому картина «Осінній день у Сокольники», на якій він перш за все розкриває стан природи, передає настрій, переживання людини. Видатний пейзажист досяг вражаючих результатів у передачі світлотіні і повітря, живого трепету природи і поетичної виразності.
Учень: Найяскравішою картиною художника є «Золота осінь». Левітан звертається до періоду, коли природа уже починає в’янути, але завдяки продуманому колориту картина викликає піднесені почуття. Художник зіставив блакить холодного неба з сяючим золотом листя, червоні кущі – з синявою річки, природа ніби розкриває багатство своїх барв у переддень близького зимового сну.
Королева Мистецтво: Фарби у руках справжнього художника, можуть розповісти не тільки про те, що він побачив, але і про те, що він у цей час відчував: радість чи печаль, тривогу або спокій. Фарби можуть створювати настрій. Одні кольори радують, інші хвилюють. Сполучення кольорів у картині називається колоритом. Колорит допомагає передати настрій картини.
- А який колорит використав художник Левітан у своїх роботах?
- Який настрій у вас викликають роботи художника?
Дати відповіді на ці запитання нам допоможуть наші учні. Ми запрошуємо наших художників.
Діти виходять на сцену
Учень: Багряні дубки і червоні
На сосонок зеленім фоні.
А ще жовтогарячі клени,
Ялиночки стрункі зелені.
Учениця: Берізки жовті і чарівні-
Це осені узори дивні.
Фарбує осінь ліс, фарбує,
Всіх краєвидами дивує.
На екрані демонструється картина Костянтина Вікторовича Могилевського «Осінь» (Слайд 4)
Учень: Український художник сучасності Костянтин Вікторович Могилевський народився у Луганську у 1952 році. Закінчив Луганське державне художнє училище. У 1981 році закінчив Харківський художньо-промисловий інститут по спеціальності декоративно-прикладне мистецтво. З 1988 року член національної спілки художників України.
На даний час Костянтин Вікторович є викладачем у Ірпінській спеціалізованій школі імені А. С. Макаренка.
Учениця: У всіх своїх творах він є дивним знавцем рослинних форм, відтворює їх з тонким розумінням як загального характеру, так і найдрібніших відмінностей всякої породи дерев, кущів і трав.
Художник працює у різних жанрах образотворчого мистецтва. Але перевагу надає пейзажному жанру.
Головним героєм картини Костянтина Могилевського «Осінь» стає пані Осінь. Вона проявляється у яскравій, урочистій палітрі, яка надає деревам вид придворних дам і кавалерів. Картина написана з підвищеним використанням яскравих фарб, які символізують урочистість переходу природи від літа до осені. Здається, що природа хоче попрощатися з теплом красиво, так, щоб це запам'яталося надовго.
Королева Мистецтво: Картина «Осінь» викликає багато позитивними емоцій й вражень. До цього мені ніколи не подобався «золотий» сезон, тому що після літа він здавався мені похмурим і сумовитим. Ця картина змусила мене звертати увагу на красу листя, дерев і навколишнього світу у цей час, і захоплюватися побаченим як чимось зовсім унікальним.
- А що ви унікальне побачили на картині Могилевського «Осінь»?
- Чи зазвучала музика у вашому серці?
Ми продовжуємо подорожувати чарівною країною природи.
Діти виходять на сцену
Учениця: Буває мить якогось потрясіння:
Побачиш світ, як вперше у житті,
Звичайна хмара, сіра і осіння,
Пропише раптом барви золоті.
На екрані демонструється картина Клод Моне «Осіння річка»
(Слайд 5)
Одного осіннього дня 1840 року у Парижі у сім’ї бакалійника народився маленький хлопчик. Батьки дали йому подвійне ім’я Клод-Оскар.
З самого дитинства Клод захоплювався образотворчим мистецтвом., зокрема хлопчику подобалося малювати карикатури.
Одного разу, на морському узбережжі Нормандії Моне зустрів Ежена Будена, відомого пейзажиста і одного з провісників імпресіонізму. Буден показав юному художнику деякі прийоми живописної роботи з натури. З тих пір Клод Моне майстерно змальовує природу.
Учень: На картині «Осіння річка» художник зобразив саме сонячний день, щоб у нас був тільки гарний настрій з приходом осені. На картині на задньому плані стоять незвично красиві дерева, за їх прекрасними «сукнями» тільки в просвітах видніється блідо-синє небо. А який чудовий килим з листя постелила осінь на воді! Низьке сонце вже не гріє, але блищить яскравіше літнього; невеликий осінній ліс весь виблискує наскрізь, ніби йому весело і легко стояти, а свіжий вітер тихенько ворушить і жене впале пожовтіле листя. Десь там у прозорому осінньому тумані видніється місто. Його силуети схожі на корабель, який повільно відпливає з осінньої гавані.
Учениця: Мені здається, що Моне дуже вдало, з любов'ю до осені, написав цю картину.
Королева Мистецтво: Мені здається, тільки Людина, яка дійсно любить природу, може відтворити такий цікавий образ осені. Мені дуже сподобалася ця картина. Вона у будь-який момент зможе підняти настрій і навіяти приємні спогади.
- А які спогади ця картина викликала у вас?
- А тепер я пропоную вам переглянути презентацію «Осінні мотиви у творчості художників сучасності»
Демонстрація презентації
Скористайтеся порадою А. Чехова — «уявіть себе серед цих пейзажів, і якщо ви це зумієте, то почуєте шелестіння золотого листя, відчуєте чисте прохолодне повітря... І, хоча на картинах зображено осінь, ніяка депресія вам не загрожує!»
Хай надалі надихає вас мистецтво,
А палітра хай натхнення надає.
Ми бажаємо вам віри у прекрасне,
Бо воно тепло і радість всім несе.
Вчитель: Образотворче мистецтво є однією з найдосконаліших форм діяльності, оскільки в художній палітрі кристалізується внутрішній світ людини, звучать кольори глибоких відчуттів. Ваші роботи пробуджують прагнення до прекрасного, спонукають задуматися над суттю буття.
Вишуканий живопис, віртуозна графіка, майстрова пластика – невід`ємна частина національної культури, джерело духовного розвитку і задоволення естетичних потреб українського суспільства
З Днем художника всіх вітаємо
За талант віддамо данину
І натхнення в житті побажаємо
За уміння ввести в давнину,
За уміння цінити прекрасне,
За спроможність побачити світ
І за те, що ніколи не згасне
Промінь хисту. Ми шлем свій привіт
Тим, хто всі почуття найщіріші
На холсті передати змогли.
Їх творіння для нас - найцінніші.
Їх сьогодні вітаємо ми!
Звучить музика
Щороку у другу неділю жовтня майстри пензля відзначають День художника України. В цей день, звичайно ж, прийнято говорити про роль образотворчого мистецтва в культурному розвитку всього людства. Цей досконалий і неповторний вид творчості є одним з головних у сучасному світі. За допомогою своїх робіт художники передають внутрішні переживання, красу і недоліки навколишнього світу, намагаються достукатися до людей, несучи їм свої ідеї.
Історія українського живопису дуже багата. Безліч художників України в своїй творчості досягли світового визнання. Вони є майстрами графіки, пластики, абстракції, проявляючи себе у різних напрямках цього мистецтва.
День художника в Україні можуть по праву відзначати люди, чиї твори стали невід'ємною частиною світового фонду живопису. Потенціал сучасних художників країни також вартий уваги, адже багато з них організовують свої виставки не тільки на Батьківщині, а й за кордоном — у найвідоміших виставкових центрах. При цьому вони залишаються впізнаваними й самобутніми.
Образотворче мистецтво є однією з найдосконаліших форм діяльності, оскільки в художній палітрі кристалізується внутрішній світ людини, звучать кольори глибоких відчуттів. Ваші роботи пробуджують прагнення до прекрасного, спонукають задуматися над суттю буття.
Вишуканий живопис, віртуозна графіка, майстрова пластика – невід`ємна частина національної культури, джерело духовного розвитку і задоволення естетичних потреб українського суспільства. Творчі досягнення художників свідчать про потужний потенціал народу, сприяють створенню позитивного іміджу України в світі.
Українським майстрам живопису належать твори, які стали частиною золотого фонду світового образотворчого мистецтва.
Дбайливо зберігаючи і розвиваючи традиції самобутньої національної художньої школи, ви затверджуєте вічні загальнолюдські цінності, приносите людям радість спілкування з прекрасним.
З року в рік, в другу неділю жовтня, кожен з жителів нашої держави України має можливість відсвяткувати чудове свято людей творчої професії − День художника.
Установа цього професійного свята сталася у 1998 році, коли у столиці нашої держави, місті Києві, Президентом України Леонідом Даниловичем Кучмою був підписаний Указ № 1132/98 про встановлення нового свята − Дня художника. Це свято стало великою підтримкою для усіх художників України.
Через живопис можна виразити стан душі та внутрішній світ будь-якої людини, її глибинні переживання, а також відношення до життя в цілому. Майстрам-живописцям України належить велика кількість творів, які входять до золотого фонду світового образотворчого мистецтва.
Щорічно в День художника в нашій країні проводяться масштабні культурні заходи, приурочені до свята. Найкращі живописці України нагороджуються державними нагородами і званнями, їм вручаються цінні подарунки і грошові винагороди. Від перших осіб нашої держави звучать слова вдячності за відродження, розвиток і величезний вклад у мистецтво України. Звичайно ж, традиційно проходить безліч виставок робіт різних напрямків майстрів образотворчого мистецтва.